medikal tedaviler

Saç Ekimi Medikal Tedavileri

Medikal Tedaviler

Medikal Tedaviler : Saç dökülmesine karşı uygulanacak tedavi seçeneklerinden biri de medikal tedavi yöntemleridir. Burdaki amaç saç kaybını durdurmayı hedeflemek ve saçın büyümesini uyarmaktır. Tedavinin başarılı olabilmesi için mutlaka uzman kontrolünde ve tedavi süresince bırakılmadan kullanılmalıdır. FDA (Food and Drug Administration – Amerika Gıda ve İlaç İdaresi) ‘in onay verdiği ve bireyin saç dökülmesinde tedavi olarak kullanılacak ilaçlar ve onaylanmayan ilaçlar 7 başlık altında toplanabilir.

finasteride

1- Finasteride : Finasteride erkek tipi kellikte FDA ( Food and Drug Administration – Amerika Gıda ve İlaç İdaresi)’den onay alan ilk medikal tedavi ilacıdır.

2- Minoxidil : Kafa derisinde saçsız alanlara, topikal uyglanan bir tedavi şeklidir. 3 farklı kullanım seçeneği vardır;
– %5 Solüsyon
– %5 Köpük
– %2 Solüsyon (kadınlar İçin)

minoksidil
dutasteride

3- Dutasteride : Dutasteride’in özelliği DHT (dihidrotestosteron) ‘yi testosterona dönüştüren enzim 5 alfa-redüktazı inhibe etmesidir. Dutasteride, 5 alfa-redüktaz enziminin tip1 ve tip2 formlarını inhibe etme özelliği vardır.

4- Spironolactone : Asıl olarak hipertansiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Potasyumu koruma özelliğinden dolayı,potasyumun kanda tehlikeli seviyede artmasına (hiperkalemi) neden olur.Bu yüzden doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Erkeklerde cinsel sorunlar ve göğüs büyümesine neden olmasına rağmen erkek tipi saç dökülmesi için tedavi olarak kullanılmaktadır.

Spironolactone
oral kontraseptifler

5- Oral Kontraseptifler : Doğum kontrol hapları drospirenion ve estradiol içerir ve spironolaton türevi bir anti androjenik etkisi olduğu için kadın tipi saç dökülmesinde saç büyümesini sağlar.

6- Bimatoprost : Aralık 2008 yılında kirpik büyütme için FDA onayı alan lokal bir ilaçtır. Kirpik büyütme için kullanılmasına rağmen, kaşlar üzerindeki faydası ve diğer yararları araştırılmaya devam etmektedir. Saç dökülmesini önlemesi üzerinde potansiyeli vardır.

bimatoprost
viviscal

7- Viviscal : Viviscal saç dökülmesi alternatif bir tedavi potansiyeli oluşturmaktadır. Bu daha çok sınırlı tedavi seçeneği olan kadın hastalar için de geçerlidir. Bununla birlikte saç nakline uygun olmayan erkekler de viviscalden yararlanabilirler. Araştırma zor da olsa uzun vadeli bağımsız bir sürece ihtiyaç vardır.

Yorumlar

Ücretsiz Bilgi Alın

Bilgilerinizi Bırakın, Biz Sizi Arayalım…