medikal tedaviler

Bimatoprost ve Saç Ekimi

Bimatoprost ilk FDA onaylı ( Aralık 2008 ) kirpik büyüme için kullanılan lokal ilaçtır. Kirpikler, uzun kalın ve koyu hale getirmek için kullanılır. Günde bir kez uygulandığında, kullananların % 75 üzerinde etkili olmuştur. Bimatoprost etkisi, yaklaşık 16 hafta sürer. İlaç sadece doktor reçetesi aracılığı ile kullanılabilir. Alt kirpikleri açılıp kapanırken üst kirpiklere sürülen ilacı alır. Sonuçlar görülür olduktan sonra, maliyeti ve ilacın yan etkileri artıkça, uygulamayı her geçen gün azaltmak mümkündür.

Bimatoprost Nasıl Etki Eder?

Bimatoprost, prostaglandin ( PG ) reseptörlerine bağlanma için tasarlanmış yağ asitlerinden elde edilen bir bileşiktir. PG reseptörleri özellikle dermal papilla ve saç foliküllerinin dış kök kılıfı içinde bulunur. Bimatoprost etkisinin kesin yolu bilinmemekle birlikte, saç döngüsü anagen ( büyüme ) safhasında kılların artmasına ve bu fazın süresini uzatarak saç köklerinin büyümesini etkilediği düşünülmektedir. Aynı zamanda dermal papilla ( saç kökü ) boyutunu artırır. Bu işlemlerin daha uzun ve daha kalın saç yapma etkisi vardır. İlaç aynı zamanda cilt ve saç köklerinin ( melanojenez ) pigment hücrelerini teşvik eder.

bimatoprost

Bimatoprost Yan Etkileri Nelerdir?

Bimatoprost uzun vadeli güvenirliği 13 yıllık klinik çalışmalarına dayanmaktadır. Yan etkiler kullanan hastaların yaklaşık % 4’ünde gözlerde kaşıntı, kızarıklık ve cilt pigmentasyonu olarak ortaya çıkar. Glokom tedavisinde çok yüksek dozlarda kullanıldığı zaman ortaya çıkan iris pigmentasyon nadir yan etkisi kirpik tedavisinde kullanımında da tespit edildi, ama bu yine potansiyel bir risk olmamıştır.

Bimatoprost Kaşlara Etkileri Nelerdir?

Latisse kirpik kullanımı için onaylanmış olmasına rağmen, kaşlar üzerindeki etkisi ve potansiyel yararı halen araştırılmaktadır. Endikasyon dışı bu kullanımda kalın kaşlar isteyenler için kaş uygulamasında kullanılmak üzere çubuk şeklinde bir aplikatör verilerek kullanım kolaylığı sağlanır. Araştırmalar kirpikler üzerindeki kadar koyulaştırıcı olmasa da kaş üzerinde etkili olduğunu ortaya koymuştur.

Bimatoprost Saç Dökülmesi ( Androgenetik Alopesi )

Bimatoprost, kafa derisi üzerindeki saç büyümesini teşvik etmek için bir potansiyele sahiptir. Ek araştırmalar ilacın başka riski olup olmadığını belirlemek için ilacın geniş bir yüzey alanına uygulanması gerekir.

NOT:Bu yazı bilgi amaçlı paylaşılmıştır. İlaçlar hekim kontrolü olmadan ve reçetesiz uygulanmamalıdır.

Yorumlar

Ücretsiz Bilgi Alın

Bilgilerinizi Bırakın, Biz Sizi Arayalım…