medikal tedaviler

Dutasteride ve Saç Ekimi

Dutasteride ile Saç Tedavisi

2002 yılında erkeklerde prostat büyümesinin tedavisinde dutasteride FDA tarafından onaylandı ( tıbbi terimi semptomatik benign prostat hiperplazisi ya da BPH olan ). Dutasteride erkek tipi saç dökülmesi tedavisi için onaylanmış değildir.

Finasteride gibi,bunda da DHT’nin ( dihidrotestosteron ) testosterona dönüştürülmesinden sorumlu olan enzim 5 alfa-redüktaz inhibitörüdür.

Bununla birlikte, finasteride’den farklı olarak, sadece enzim Tip II biçimini, bunda ise 5 alfa-redüktaz enziminin hem tip I hem de tip II formlarını inhibe eder. Bu ikili etki, ilaca daha güçlü ama aynı zamanda yan etki sıklığını arttırır.

Enzimin Tip II formu saç folikülünde ağırlıklı olarak bulunur. Kafa derisinde enzimin Tip I formu kafa ve yağ bezleri bulunmuştur, ancak saç büyümesindeki rolleri tam rolü tespit edilmemiştir.

dutasteride

Dutasteride Saç Büyüme Üzerine Etkileri

Dutasteride serum DHT % 91 ve saç derisi DHT % 54 azalır. Finasteride serum DHT % 71 ve kafa derisi DHT % 38 azalır. Bu sonuçlara göre, dutasterit Finasteride nazaran androgenetik alopesinin tedavisinde önemli ölçüde etkili olmalıdır. Ancak 5 alfa-redüktaz Tip 1 formundaki dutasteride blokları, saç folikülü içinde önemli miktarlarda bulunmadığından etkileri tahmin edildiği gibi önemli olmayabilir. Etkilerinin artmasının, serum DHT’nin düşürme etkisine, kısmen, bağlı olduğu düşünülmektedir.

2006 yılında Amerikan Dermatoloji Akademesi Dergisi’nde yayınlanan bilimsel bir teze göre, plasebo-kontrollü finasteride üzerine bir çalışma dutasteride kullanımın faydalarını gösterdi.

Dutasteride Yan Etkileri Nelerdir?

50 yaşındaki 4.325 erkeğin üzerinde yapılan klinik çalışmalarında prostat büyümesi incelenmiştir. İlk altu ay boyunca ilaca bağlı yan etkiler aşağıdaki gibidir: İktidarsızlık ( yüzde 4,7 vs plasebo için yüzde 1,7 ), libido ( yüzde 3 vs yüzde 1,4 ) azalması, göğüslerde hassasiyet ve göğüs büyümesi ( jinekomasti, yüzde 0,5 vs 0,2 si ) ve boşalma bozuklukları ( yüzde 1,4 vs yüzde 0,5 ).

İlaca bağlı cinsel bozuklukların insidansı tedavi süresi ile azalmıştır. İlaçla ilgili göğüslerde hassasiyet ve göğüs büyümesi insidansı tedavi dönemi boyunca sabit kalmıştır. Ejakülat hacmi sürekli tedavi ile bazı hastalarda azalabilir. Bu azalma normal cinsel fonksiyonu ile ilgili durumlarda görünmedi.

PSA Üzerindeki Etkileri

Kanda PSA miktarının azalmasında ve PSA prostat kanserinin saptanmasında dikkate alınmalıdır.

Önlemler

Önlemler prostat büyümesinde dutasteride kullanımındansa finasteride kullanımından çok daha önemlidir ve şunları içerir:

Hamile ya da hamile olma ihtimali olma kadınlar emilme riski nedeni ile ilaca dokunmamalıdır, çünkü özellikle erkek bebeklerin cinsel organlarının etkilenme ihtimali vardır.

Dutasteride tedavisi gören erkeklerin kan verme yoluyla, gebe bir kadına etken maddenin geçmesini önlemek için nihai doz kullanımından an az altı ay geçinceye kadar kan bağışında bulunmamalıdır.

Alerjik reasiyonu olan erkekler bunu içeren maddeleri almamalıdır.

Karaciğer hastalığı olan erkeklerin almadan önce doktoruna danışması gerekir.

İlaçların etkileşim potansiyeli nedeni ile güçlü alan hastalara dutasteride uygulanırken, kronik CYP3A4 enzim inhibitörleri alınması gerekir.

NOT:Bu yazı bilgi amaçlı paylaşılmıştır. İlaçlar hekim kontrolü olmadan ve reçetesiz uygulanmamalıdır.

Yorumlar

Ücretsiz Bilgi Alın

Bilgilerinizi Bırakın, Biz Sizi Arayalım…