Saç Ektirme Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  Saç Ekimi

 

shutterstock_296948840

Saç ekimi ameliyatı sağlıklı bölgeden saç köklerinin alınarak saçın döküldüğü bölgeye transfer edilmesi operasyonudur. Saç kökünün alınacağı bölgede ihtiyacı karşılayacak kadar saç kökü olmalıdır. Ardından hastanın bireysel özellikleri analiz edilir ve ameliyat başlatılır.

Saç ektirme ameliyatı ortalama 5-6 saat süren cerrahi operasyondur. Saç ekim ameliyatı sonrasında çok fazla tıbbi bakım yapılması gerekmez ancak yine yapılması gereken uygulamalar vardır.

Saç ektirme ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler uygulanan teknikle de ilgili olup doktorun nasıl bir ameliyat yaptığı ve önerileri dikkate alınır. FUE yöntemiyle ameliyat yapılmışsa işlem sırasında ve sonrasında herhangi bir ağrı ya da acı yaşanmaz. Bu yüzden ağrı kesici ilaçlar kullanılmak zorunda kalınmaz. Ekim ameliyatı yapılan alanda gerginlik ya da uyuşukluk olmaz. FUE’yle yapılmış ameliyatlarda dikiş ya da kesik izi kalmaz. Saçınıza çok miktarda kök nakli yapılmışsa saç derisinde biraz şişlik olabilir. Fakat bu çok büyük bir sorun yaratmaz. Ameliyat sonrasında sargı bezi kullanılmaz.

Saç ekim ameliyatı sonrasında saçı yıkamak için 3 gün beklenilir. İlk yıkama, saç ekimi yapılan merkezde yapılır. Diğer yıkamalar ve saçın bakımı hakkında doktorun tavsiyesine uyulmalıdır. İlk yıkamadan sonra saçlar 10 gün süreyle her gün yıkanmalıdır. İlk on günde ekilen köklerde kabuklanmalar olur. Fakat her gün uygulanan yıkamayla kabuklanmalar kesilir. Bir süre sonra beklenildiği gibi ekilen saçlar dökülür. Saç ekim ameliyatından sonra 15 gün boyunca sprey, jöle ve boya sürülmemelidir. İlk hafta sigara ve alkol kullanılması da kesinlikle önerilmez, doktorun uygun gördüğü losyon ve kremlerle bakım yapılabilir.

Ortalama 2 ay sonrasında ekilen kökler uzamaya başlar. 6 ayın sonundaysa istenilen sonuç ortaya çıkmaya başlar. 1 yıl sonunda saç ekim ameliyatının sonucu tamamen görünür hale gelir. Bu arada ekilmiş olan saçlar bir daha dökülmez. Saç ektirme ameliyatından sonra ilk 3 gün ağır işlerden kaçınılmalı, heyecan ve stresten uzak durulmalıdır.

FUT yönteminde de bakım uygulamalarının FUE’den bir farkı yoktur. Fakat FUT yöntemiyle yapılan ekim işlemlerinde kesik ya da dikiş izi kalma durumu söz konusudur. Kökler topluca alındığı için işlem yapılan bölgede bir süre hissizlik ve uyuşukluk olabilir. Görüntüyü gizlemek başa bere, şapka vs. takılabilir.

Saç Ekimi bizim için doğru bir Saç Tasarımı ile Sanat’ın birleşimi anlamına gelmektedir. Biz aslında Saç Ekimi değil, Saç Tasarımı ile Sanat’ı buluşturarak, ortaya bir Sanat Eseri çıkarmayı hedefliyoruz.
Recommended Posts
Showing 66 comments
 • murathan sangur
  Cevapla

  Ben daha önce Fut yöntemiyle saç ektirdim ama tekrardan saç ektirmek istiyorum. Bir de Fue yöntemiyle önceki operasyondan kalan izleri kapatabilir miyiz?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Fue tekniği izsiz bir ameliyattır fakat daha önce fut tekniğiyle yapılan işlem sonucu oluşan iz bu yöntemle kapatılamaz.Saç ekimi muayenesi için kliniğimize gelirseniz daha detaylı bir şekilde bilgilendirme yapılacaktır. Sevgilerle.

 • saliha demirtaş
  Cevapla

  Benim kocamın ön bölgesinde çok açıklık var ve ısrarla ekim yapmasını söylüyorum. Çok acı çekeceğinden korktuğu için ılımlı bakmıyor. Başka bir öneriniz var mı ekim dışında?

  • Hair Neva
   Cevapla

   İşlem esnansında local anestezi uygulandığı için ,siz televizyon izleyip kahvenizi yudumlarken ,bir yandan da işleminiz gerçekşeltirilir.Hasta açısından son derece konforlu bir işlemdir.Ekim sonrası da genelde ağrı ve sızı oluşumu gözlenmez. İsterseniz kliniğimize gelerek daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sevgilerle.

 • kubilay kömürcü
  Cevapla

  Benim bugün tam 8 ay oldu burda saçımı ektireli. Nasıl bakımını yapıcam diye düşünüyordum durmadan ama sağolsunlar her aklıma bişey takıldığında yanımda oldular. Saçlarım şimdi inanılmaz güzel görünüyor,çok mutluyum. Herkese teşekkür ederim.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Mutlu olmanız bizi de çok mutlu ediyor. Hastalarımızın memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Ne zaman aklınıza birşey takılırsa bize ulaşmaktan çekinmeyiniz. Bizi seçtiğiniz için biz teşekkür ederiz. Sevgilerle.

 • Muzaffer Kocabaş
  Cevapla

  Ben saç ektirmek istiyorum ama fiyat nedir?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Ekim sonrası fiyatlandırma yapılırken dikkat edilecek bir kaç husus vardır.Bunlardan ilki kök sayısıdır.Donör alandan alınacak kök sayısı fıyatlandırma ve maliyetin artışıyla paraleldir.İşlemin yapıldığı hastane şartları ,Ekim esnasında uygulanacak ekstra tedaviler de maliyet hesaplamasında önemli rol oynar. Sevgilerle.

 • Cemal akasya
  Cevapla

  Ameliyattan sonra saçlar ne kadar zamanda uzar?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saç ekimi işleminden sonra ekilen saçların deri altından çıkması 3-4 aylık bir süreyi gerektirebilir.Estetik açıdan belirli bir farklılık için 6 ile 8 ay arasında zaman geçmesi gerekir.

 • Talat Egeoğlu
  Cevapla

  Ben 25 yaşındayım.saç ekimi yaptırmak istiyorum ama ekim sonrası dönemden dolayı biraz çekiniyorum. Ben her gün spor yapan biriyim. Sporu bırakmam gerekiyor mu?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Sporu bırakmanıza gerek yok. Saç ekim işlemi sonrasındaki sadece 1 hafta boyunca ağır spor ve aktivitelere ara vermeniz önerilir. Sonrasında tekrar spora dönebilirsiniz. Sevgilerle.

 • hasan tansel
  Cevapla

  Kolay gelsin ben saç ekimi yaptırmak isiyorum ama PRPde yaptırmak istiyorum. İkisi bir arada yapılaırsa bir sorun oluyor mu?

  • Hair Neva
   Cevapla

   PRP desteğinin saç ekimiyle birlikte uygulanması tavsiye edilir. Ürünün içeriği sayesinde uygulanması sırasında iğnenin neden olduğu hasar kısa sürede iyileşir. Yeni kolajen üretimi ve yeni damar gelişmesi sağlanır. Dokulardaki hasarlar giderilir ve yeni dokular içerdiği büyüme maddeleri sayesinde oluşmaya başlar. Sevgilerle.

 • Özgür kendir
  Cevapla

  Ben saç ekimi yaptırdım 3 ay önce ve inanılmaz kolaymış sonraki bakımı. Zaten burdaki çalışanlar sağolsunlar hiç yalnız bırakmadılar ekimden sonra da. Herkese tavsiye ediyorum gönül rahatlığıyla.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Teşekkür ederiz öneriniz için. Hastalarımızın en iyi şekilde bu dönemi atlatmaları bizim için çok önemli. Her zaman aklınıza takılan bir soru olduğunda sorunuzu sorabilirsiniz. Sevgilerle

 • Kandemir MATTEN
  Cevapla

  Merhabalar.Ben saç ekmi yaptırmak istiyorum fakat Türkiye’de yaşamıyorum. Kaç gün ayırmam gerekiyor bu operasyon için ?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saç ekim işlemi ve ilk yıkama için 3 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Bunun sonunda seyahat yapmanızda ve iş hayatınıza dönemnizde kesinlikle sorun olmaz. Sevgilerle.

 • Mustafa Güneşli
  Cevapla

  Ben saç ekimimi burda yaptırdım. Gerçekten bir sanat eseri ortaya çıkarır gibi uğraştılar benimle. Her adımdan inanılmaz memnun kaldım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Elinize sağlık,kolay gelsin…

  • Hair Neva
   Cevapla

   Yazınız için çok teşekkür ederiz. Memnun kalmanıza çok sevindik. Hastalarımızın memnuniyeti bizim için çok önemli. Sevgilerle.

 • Kemal Duman
  Cevapla

  Hergün yıkama yapılmazsa sorun olur mu?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Ekim işleminden sonra yapılan yıkamalar önemlidir. Pıhtılaşmadan dolayı gözeneklerin kapanmasıyla bakteri oluşumu ve enfeksiyon görülebilir.Sağlıklı günler dileriz.

 • mahmut kolay
  Cevapla

  Saç ekiminden sonra herhangi bir ilaç kullanmak gerekir mi?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saç ekiminden sonra kullanılması önerilen bazı ilalar vardır: Bunlar ödem giderici,saçların sağlıklı gelişmesi için kullanılan ilaçlar ve ihtiyaç durumunda kullanılması gereken ağrı kesici ilaçlardır. Sağlıklı günler dileriz.

 • Rahmi Güneş
  Cevapla

  Kolay gelsin. Benim saçlarım çok açık ve ekim yaptırmak istiyorum. Bu bahsedilen şişlik nasıl bir şişlik oluyor acaba?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Ön saç çizgisine yoğun olarak ekim yapılması,kanal açımında kullanılan malzemelerin çapı ve bu kanalların sayısı gibi faktörlerle birlikte işlem sırasında saçlı deriye enjekte edilen serum sıvısının alın ve yüz bölgesine inmesi de şişliklerde etkilidir. Bunun için ekim sonrası kafayı sıkmayacak şekilde bandana takılmalıdır. Oluşacak şişlikler elle dokunulduğunda hissedilecek kadar olup en geç bir kaç gün içerisinde kaybolacaktır. Sevgilerle.

 • Fahrettin saygı
  Cevapla

  İyi günler herkese. Ben 3 hafta önce saç ekimi yaptırdım ve sonrasında yapmam gerekenler konusunda biraz tereddütlüydüm ama sağolsun ordaki çalışanlar sayesinde bütün aşamalarım inanılmaz sorunsuz geçti. Sürekli ilgileri sayesinde kendimi hiç yalnız hissetmedim. Hepsine teşekkürlerimi sunarım.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Güzel sözleriniz için çok teşekkür ederiz. Bu süreç hastalarımız kadar bizim için de önemlidir. Elimizden geldiğince size en iyi hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bizi tercih ettiğiniz için biz teşekkür ederiz. Sevgilerle.

 • Can subaşı
  Cevapla

  Saçlar uzamaya başladıktan sonra berbere gitmek istediğimde sorun olur mu?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saç ekimi yapıldıktan sonraki ilk 6 ay makas ile traş edilmesi gerekir. 6 aydan sonra istediğiniz gibi makine traşı yaptırmanızda sorun olmaz. Sevgilerle.

 • Adem Gürsoy
  Cevapla

  Ben saç ektirmek istiyorum ama saç ekiminden sonra rahatça işe ne zaman dönebilirim?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Ekim yapılırken seçilen özel tekniğin iş hayatına erken dönmede oldukça katkıları olabilir.Genel anlamda iş hayatına dönmek için ekim süresi de dahil, ortalama bir haftalık bir süreyi beklemek gerekir. İş hayatının gerektirdiği aktiviteler ağır ve bu iyileşme sürecini olumsuz etkileyecekse,çalışma hayatına dönüş süresi uzatılabilir. Sağlıklı günler dileriz.

 • Tamer Sanrı
  Cevapla

  Ben ne kadar ürün kullansam da saçlarım çok cansız,ince telli ve biraz da seyrek. Çok dökülmüyor genel olarak ama yine de saç ektirebilir miyim?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Muayene sırasında saçınızdaki açıklıklar ve donör bölgenizin yoğunluğu belirlenerek saç ekimi yapmaya müsait olup olmadığınız tespit edilir. Daha detaylı bilgi için doktorumuzun analiz yapmasını öneririz. İstediğiniz zaman kliniğimize gelebilirsiniz. Sevgilerle.

 • ahmet koçar
  Cevapla

  Kolay gelsin. Ben 32 yaşındayım ve saçımın arka taraflarında biraz açıklık var. Ön tarafları gayet normal duruyor. Ekim yaptırmak istiyorum ama ne kadar tutacağını nasıl öğrenebilirim?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Bunun için öncelikle doktorumuzun sizi muayene etmesi gerekiyor. Ekim bölgesine kaç greft ekim yapılacağı ve hangi ekim tekniğinin kullanılacağı maliyet hesaplanmasında önemlidir. Daha detaylı bilgilendirme için kliniğimize bekleriz. Sevgilerle.

 • salih gündoğdu
  Cevapla

  Ben saç ekimi yaptırmak istiyorum ama sonradan ekim bölgesinde ağrı yaşamaktan korkuyorum.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Ekim işlemi sırasında da, sonrasında da rahatsız edici ağrı veya acı hissetmezsiniz. Ağrı ya da sızı hissedildiği takdirde hafif bir ağrı kesici ilaçla sorun giderilebilir. Ancak hastaların çoğu buna ihtiyaç duymaz.

 • Tansel Harnıp
  Cevapla

  Kolay gelsin, ben saç ektirmek istiyorum ama uzun yıllardır sigara kullanıyorum. Bugüne kadar da bırakamadım. Saç ekimi sırasında ve sonrası için sorun oluşturur mu?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Yoğun sigara kullanımı da yaraların geç iyileşmesine neden olacak sebeplerdendir. Biz ekim işlemi öncesi ve sonrasında 1 hafta sigara kullanımını bırakmanızı öneririz. Bu konuda saç ekimi öncesinde muayene sırasında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Sevgilerle.

 • yasin demirtaş
  Cevapla

  Merhaba. Ben 28 yaşındayım. Ailemle Almanyada yaşıyorum. Saç ektirmek istiyorum ama hemen sonrasında Almanyaya geri dönmem gerekiyor. Kaç gün içinde geri dönüş yapmaya hazır hale gelirim?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saç ekimi işlemi ve ilk yıkama işlemiyle birlikte 3 gün içinde sağlıklı bir şekilde yolculuk etmeye hazır hale gelebilirsiniz.Sevgilerle.

 • lütfü yangın
  Cevapla

  Ben saç ekimi sonrasında çok zorlancağımı düşünüyordum ama sağolsunlar sürekli yanımda oldular. O yüzden benimle ilgilenen çalışanlara teşekkür ederim.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saç ekimi operasyonu için bizi tercih ettiğiniz için biz teşekkür ederiz. Hastalarımızı bu dönemde de yalnız bırakmayarak alınabilecek en iyi sonucu almalarını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Sevgilerle.

 • Mustafa Nejat
  Cevapla

  Saç ekimi yaptırdıktan sonra saçı nasıl yıkamak gerekir?

  • Hair Neva
   Cevapla

   İşlemden sonra 3. gün saçınızı yıkamalısınız. İlk yıkama uzman biri tarafından yapılırsa daha iyi olur. Saçları yıkamadan önce verilen nemlendirici losyonu ekim bölgenize sürerek 30dk beklemeniz gerekir. Daha sonrasında ılık suyla hafif bir şekilde saçınızı yıkayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 • Ferdi Canbulut
  Cevapla

  İyi günler kolay gelsin. Ben saç ektirmek istiyorum ama sonrasında bakım kısmında zarar vermekten korkuyorum.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Bakım konusunda aklınızda korku oluşmasın. Aklınıza takılan her kısımda bizden bilgi alabilirsiniz. Bir süre gerekli önlemleri aldıktan sonra ekim bölgesinde hiç bir zarara oluşmayacaktır.

 • Fatih saygın
  Cevapla

  Ben 3 ay önce burda saç ekim işlemi yaptırdım ve ben de bakımından çok korkuyordum. Ama herkes o kadar çok ilgiliydi ki hiç korkmama gerek kalmadı… Bütün HairNeva çalışanlarına çok teşekkür ederim.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Hastalarımızın ekim sonrası memnuniyeti bizim için çok önemlidir. Bizi seçtiğiniz için biz teşekkür ederiz. İyi günler.

 • hilmi taşdelen
  Cevapla

  Kolay gelsin.Ben saç ekimi yaptırmak istiyorum fakat aşırı sigara kullanıyorum. sorun olur mu?

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   Sigara kullanımının yaraları iyileştirme üzerinde geciktirici etkisi olduğu için işlem öncesi ve sonrasında bir süre sigara kullanılmasını önermiyoruz.Sağlıklı günler.

 • mehmet duran
  Cevapla

  Ben uzun yıllardır kronik ağrılarımdan dolayı ağrı kesici kullanıyorum. Bunun işlem sonrasında bana bi etkisi olur mu?

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   Uzun süre kullanılan ağrı kesiciler dozlarına da bağlı olarak ağrı eşiğinizi düşürür ve ağrıya karşı daha duyarlı hale gelirsiniz. Bu durumu muayene sırasında doktorumuzla görüşmenizi öneririz. Sağlıklı günler.

 • halim değirmen
  Cevapla

  Ben saçımı ektireli 3 ay oldu baya güzel çıkmaya başladılar. Farkı gözle görülüyor kesinlikle. Bu ekim sayesinde sigarayı da bırakmış oldum. Benim size tavsiyem kesinlikle sigara içmeyin bu süreç öncesinde ve sonrasında. Sadece sağlığınız için değil saç ekim kalitesi için de bu çok önemli. Bi arkadaşım yıllar önce başka bi yerde saç ekimi yaptırmıştı. O sigarayı hiç bırakmadı.İyileşmesi benimkinden çok daha uzun sürdü. Benimle ilgilenen herkese çok teşekkür ederim.

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   Sigaranın yara iyileşim sürecini geciktiren bir etkisi vardır. O yüzden sigara içen saç ekimi yaptıracak hastalarımıza işlemden 1 hafta öncesinde sigara tüketimini bırakmalarını öneriyoruz. Güzel sonuçlar almanıza ve bu sayede sigarayı bırakmanıza çok sevindik. Bu güzel yorumunuz ve bizi seçtiğiniz için teşekkür ederiz. Sevgilerle.

 • taner yenerler
  Cevapla

  İyi günler ben saç ektirmek istiyorum fakat sonrasında yatarken nasıl dikkat etmek gerekiyor?

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   İlk bir hafta dikkatli bir şekilde yatmanız önerilir. Boynunuzun altına yastık koyarak, hafif dik bir şekilde yatmanız yeterli olacaktır. Sevgilerle.

 • hüseyin cambaz
  Cevapla

  Sigara içince neden iyileşme yavaş oluyor?

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   Sigara içimi, oksijenin vücudun ihtiyacı olandan daha az miktarının vücuda girmesine ve dolaşıma katılmasına sebep olduğu için iyileşme üzerinde yavaşlatıcı etkiye sebep olmaktadır. Sağlıklı günler.

 • halit günaydın
  Cevapla

  Kolay gelsin. Saç ekiminden sonra 3 gün dışarı çıkmamak mı gerekir?

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   İşlem sonrasında kendinizi içeri kapatmanıza gerek yoktur. İşlem sonrasında kendinizi yormayacak şekilde günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Sadece dışarı çıktığınızda ekim alanını korumanız tavsiye edilir. Sevgilerle.

 • Fatih canyürek
  Cevapla

  İyi günler. Benim kullandığım bazı vitamin hapları var. Ekim sonrasında bunları kullansam sorun olur mu?

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   Saç ekimi işlemi sonrasında doktorumuz sizin için bir reçete yazacaktır. Eğer kullandığınız bu ve bunu gibi ilaçlar varsa bunu paylaşmanız önerilir. Ona göre eğer gerekirse reçeteniz üzerinde değişiklik yapılacaktır. Sevgilerle.

 • hayri doğan
  Cevapla

  Ekim işleminden sonra hergün saçları yıkamak mı gerekiyor?

  • HairNeva Saç Ekimi
   Cevapla

   Ekim işlemi sonrasındaki 15 gün boyunca yıkama işlemi düzenli olarak size gösterilen şekillerde yapılmalıdır. Bu ekim yapılmış bölgedeki kabuklanmaları gidermek ve ekilen köklerin rahatça nefes almasını sağlamaktır. Sevgilerle.

Yorumlar

Ücretsiz Bilgi Alın

Bilgilerinizi Bırakın, Biz Sizi Arayalım…