fbpx

Motorlu ve Manuel Saç Ekimi

Mikromotor yöntemi ile yapılan FUE tekniğiyle saç ekiminin eski yöntemden farkı, saç ünitelerinin manuel olarak çıkartılma zorunluluğunun ortadan kalkmış olmasıdır. Motorlu ve manuel saç ekimi yöntem temel olarak birbirinden çok da farklı olmasa da motorlu yeni yöntem sayesinde oldukça ciddi bir zaman kazanılmıştır.

Saç kökleri saçın alındığı başın arka kısmından çıkarılırken bu alanda dairsel bir kesi yapılır. Bu kesi eğer manuel olarak, yani elle gerçekleştiriliyor ise kök alım iğnesi ile sola ve saga dairesel hareketler yapılır. Eğer mikromotor ile yapılıyor ise, mikromotorun ucundaki iğne motorun gücü ile sürekli dairesel hareket gerçekleştirir.

Mikro fue motorunun bir diğer avantajı ise doku derinliğinin standart bir hale getirilebilmesi ve her seferinde yeniden ayarlama ve kontrol yapılması zorunluluğunun ortadan kalkmasıdır.

Fue motoru daha sık aralıklarla greft alınmasına olanak sağlar ve saç ekimi işleminin süresini hızlandırmak amacı ile tercih edilir.

Mikromotor ile yapılan saç ekimi işleminde hastalara özel uygun çaplarda iğneler hazırlanır. Bu iğneler dönerek baş derisine girer. Bu yöntem baş derisinde saçın bulunmadığı ve bu yüzden vücuttan tüy alınması gerektiği durumlarda da tercih edilir. Izsiz ve şişliksiz bir yöntemdir.

Yine de bazı hastalar bu kadar milimetrik bir işlemin manuel olarak, yani elle gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünmekte ve motorlu yöntemin kazandırdığı zamanı göz ardı edebilmektedir.

Manuel ve mikromotor yöntemlerinde çıkarılan kökler ve işlemin sonuçları birbiri ile aynıdır. Fark ekim tekniği ve kazanılan zamandır.
Manuel greft alımı, dokuyu çok daha az zedeleyen bir yöntemdir. Öncelikle ortada ısı üreten bir cihaz olmadığından, ısıya bağlı olarak greftlerin zedelenmesi ihtimali ortadan kalkmaktadır.

Motorlu alımda ise, mutlaka FUE motorunun düşük devirde, hassas bir şekilde greft alımı yapılmalıdır. Yüksek devirden kaçınılmalıdır. Yüksek devir aşırı ısınmaya, dokuyu istemsiz olarak parlamaya sebebiyet verebilir. Bundan dolayı greftler alınırken mutlaka FUE motoru düşük devirde kullanılmalıdır.

Saç ekimi operasyonu için motorlu greft alımı, çok daha kısa sürede yüksek adetlerde alım yapabilmeye olanak sağlar. Bu sayede tek bir seansta 3000-4000 grefte kadar alım yapılabilir. Fakat manuel alımda bu adetlere ulaşmak tek bir seansta mümkün değildir.

7 Yorum. Yeni Yorum

 • Vücut tan ne kadar greft alınır

  Cevapla
  • Hüseyin bey,

   Donör alan olarak verimli, sağlıklı ve doğal olan ense bölgesidir. Vücut yada sakal son seçenek olarak aralara sıkılaştırma efekti vermesi için tercih edilebilir. 300-900 greft arasında alınabildiği vakalar bulunmaktadır.

   Sağlıklı günler dileriz,

   Cevapla
 • genital bölgeden greft alınıp ekim olurmu saç restorasyonu mümkünmü en fazla kaç ekim olur

  Cevapla
 • saçlı bölgeye saç sıklaştırma mümkünmü dhı kalem yöntemi kafada tranva yaratırmı

  Cevapla
 • saç kanalları açarken komşu greftlere zarar gelirmi sık ekim olurmu

  Cevapla
 • fehmi çalışkan
  Aralık 2, 2015 12:48 pm

  Mikromotor yöntemi ve ya manuel yöntemle alınan köklerin sağlıklı olmasında bir farklılık var mı acaba?

  Cevapla
  • Mikromotor zaman kazanımı açısından oldukça faydalıdır. Onun dışında köklerin sağlıklı olmasında herhangi bir farklılık yaratmaz. Daha detaylı bilgilendirme için kliniğimize bekleriz. Sevgilerle.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menü