fbpx

Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir ?

» Saç Ekimi Teknikleri » Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir ?
blank

Günümüzde saç ekimi işlemi; saç dökülmesi ve kellik problemini çözmek için kullanılan en kalıcı, güvenli ve etkili yöntemdir. Bu problemler artık; erkek-kadın, yaşlı-genç ayrımı gözetmeksizin herkeste görülebiliyor. Saç dökülmesi artık her yaşta karşılaşılabilen bir sorun olup herkese başarılı bir şekilde uygulanıp uygulanamayacağı büyük bir merak konusu olmuştur.

Bu meraka cevap olarak saç ekim ameliyatında başarıyı etkileyen pek çok faktör vardır. Bunlardan ilki, kişinin kellik derecesidir. Ayrıca kıl kökünün alınacağı bölgedeki var olan saçların kalitesi de büyük önem taşır. Tüm bu faktörleri n yanı sıra operasyonu gerçekleştirecek cerrah ve ekibinin ve aynı zamanda ameliyatın gerçekleştirileceği yerin de önemi çok büyüktür. 

Saç ekim ameliyatı için gerekli olan tüm ayrıntılar ve koşullar uygunsa, saç ekimi de kişi için uygun olacaktır. Belirli bir ön hazırlığın ardından, saç ekimi yapılacak bölgenin ve ekilecek kıl köklerinin uygunluğu sağlanınca ameliyata başlanmış olunur.

Genel olarak saç ekimi, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan her hastaya uygulanabilir. Erkek tipi saç dökülmesi, genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişilerde erkeklik hormonunun etkisiyle gelişir. Bu kişilerde saç folikülü etrafındaki saç üreten hücreler, zaman içinde bu hormonun etkisiyle canlılığını kaybeder. Bu nedenle saç; ilk olarak incelir, sonra uzamamaya başlar ve sonunda tamamen dökülür. Bu rahatsızlığın görüldüğü hastalarda, elbette saç ekimi işlemi en kesin ve en kalıcı tedavi şeklidir. Aynı zamanda kaza ya da herhangi bir travma sonucunda saçlı deride yanık izi kalmış kişilere de, o bölgede kan dolaşımı tespit edilmesi durumunda, saç nakli uygulanabilir.

Esas olarak saç ekimi işlemi için yaştan çok dökülme şekli belirleyici rol oynar. Çıplak gözle bakıldığında saç derisi görünür haldeyse, o bölgedeki saç yoğunluğu olması gereken oranın yaklaşık %50 altına düşmüş demektir. Bu tür durumlarda hastaya uygulanacak en etkili tedavi şekli saç ekim işlemidir. Özetle saç ekimi operasyonu için belirli bir yaş sınırı yoktur. Saç ekim işleminde yaşın rol oynadığı en önemli faktör, saç dökülmesinin tamamlanıp tamamlanmamış olmasıdır. Diğer yandan erkek tipi saç dökülmesi, yaşam boyu süren bir süreç olmasına rağmen 40 yaşından sonra saçın dökülme hızı yavaşlar. Bu nedenle 40 yaşının altındaki kişilerde saç ekimi yapıldıktan sonra saç dökülmesinin süreceği ve hastanın daha sonra birkaç seansa daha ihtiyaç duyabileceği bilinmelidir. Saç ekimi operasyonundan sonra mevcut saç dökülmesini durdurmak yada geriletmek için diğer tedavi yöntemlerini; PRP yada Mezoterapi tedavilerini öneriyoruz.

Ayrıca saç ekimi işlemine uygun kişiler, başının arka ve yan bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Bu kişilere FUT ve FUE tekniklerinin her ikisi de uygulanabilmektedir. Bu tür saç ekim tekniklerine uygun olan bir başka grupsa göğüs, bacak vb. bölgelerde yeterli miktarda sağlıklı kıl kökü olan kişilerdir. Bu durumdaki kişilere uygulanan saç ekimi yöntemi FUE tekniğidir. Geçmişte birçok erkek saç ekimi operasyonu için uygun görülmezken günümüzde gelişen modern teknikler sayesinde artık uygun aday olabiliyorlar. Bu teknikle büyük greftlerin kullanımıyla oluşan büyük izler ve doğal olmayan görüntüler yerini, küçük greftlerin kullanımıyla ince izlere ve doğal görünüme bırakmıştır. Gelişen yeni ve modern cihazlarla birlikte, saç dökülmesi sorunu yaşayan herkes doğal saç görünümünü yakalama imkânını yakalamaktadır.

8 Yorum. Yeni Yorum

 • 24 yaşındayım ve tepe bölgemde hafif seyrelme var. Özellikle saçlarım yağlıyken belirginleşiyor, yıkayıp kuruladıktan sonra kabardığı için çok az belli oluyor. Kellik durumu olmayan, hafif seyrek saçlara saç ekimi yapılabiliyor mu?

  Cevapla
  • Tabi ki yapılabilir. Ama önce saç analizi ve ön muayene yapılaması ve doğru bilgilendirme gerekir. 0532 5219364 numaralı telefon/whatsapp hattımızdan bize ulaşabilirsiniz

   Cevapla
 • Genetik olarak ince telli saçlara sahibim. Bunun için saçlarım çok seyrek görünüyor. Bahsedilen tedavi yöntemleri eskiden var olan fakat artık dökülmüş olan saçlara yönelik mi oluyor sadece? Yoksa benim gibi problem yaşayanlarda da çözüm oluyor mu saç ekimi, prp, mezoterap?

  Cevapla
  • Sayın S.F. ,

   Bunu cevaplayabilmek için analiz ile muayene yapmak daha sağlıklı olacaktır. Tamamen dökülmüş olan saçları yeniden çıkaran yöntemler değildir, PRP- Mezoterapi vb uygulamalar. Halihazırda ki saçlarınızı destekleyip canlandıran ve gelişmesine yardımcı olan uygulamalardır.

   Sağlıklı günler dileriz,

   Cevapla
 • Kolay gelsin. Ben 32 yaşındayım.Benim 24 yaşımdan itibaren tepe bölgemde saç dökülmesi var. Ön taraflarda saçım gayet düzgün duruyor. Ekim yapılması mümkün müdür?

  Cevapla
  • Yaşınız ekim için beklemeye gerek olmayacak yaşta. Donör bölge yeterli olursa ekim yapılmasında bir sakınca olmaz. Daha detaylı bilgilendirme için kliniğimize bekleriz. Sevgilerle.

   Cevapla
 • 22 yaşındayım ve saçlarım neredeyse yok. Saç ekimi yaptırdıktan sonra tekrardan dökülme yaşar mıyım?

  Cevapla
  • Ekilen saçlar dökülmez ama mevcut saçlarınız dökülmeye devam edecektir. Biz bunun için saç ekiminden sonra PRP tedavisini öneriyoruz. Daha detaylı bilgilendirme için kliniğimize bekleriz. Sevgilerle.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menü