Saç Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinenler

  Saç Ekimi

Saç sağlığı kadın ya da erkek hiç fark etmez herkes için çok önemli bir konudur. Ve saç sağlığımızı korumak için eş ya da dost herkesten bir şeyler duyarız. Birisi sabun ile saçını yıkarsan dökülür şampuan kullan derken, başka birisi şampuan ile saç yıkamanın kesinlikle saçı döktüğünü savunur. Birbiriyle çelişen bir dolu sağlık bakımı söylentileri var. Acaba hangisi doğru, hangisi yanlış?

Saç Sağlığı (2)Sabunla değil şampuanla saçlarınızı yıkamalısınız. Çünkü şampuanlar saçlı derinin PH’ını dengelemek ve saç köklerini korumak üzere üretildiği için daha sağlıklıdır. Eğer dermatolog tarafından cilt yapınıza uygun bir sabun verilmedi ise kullandığınız sabunun cildinizi tahriş etme ve saç dökülmesine yol açma gibi riskleri bulunur.

Saçı yıkamamak da saçı yıkamak kadar zararlıdır. Saçınızı çok sık yıkamak saç derinizin florasının bozulmasına yol açabilir. Her gün saç yıkamak saç derisinin korucu lipit tabakasına zarar verir. Saç dersinin nem kaybederek kurumasına, kırılmasına ve hatta dökülmesine yol açabilir. Saçların düzenli yıkanmaması ise saçın kirlenerek mat ve yağlı durmasına neden olur, aynı zamanda şekillendirilmesi de zorlaşır. Bu yüzden eğer saçınız yağlı ve çok fazla kirli ortama maruz kalıyorsa gün aşırı yıkanmalı, ama eğer kuru ise yıkama sıklığını haftada ikiye indirmeleri tavsiye edilir.

Saçları toplamanın saç dökülmesini azalttığına inanılır. Oysaki durum tam tersidir. Saçların arkaya doğru çok sıkı bir şekilde toplanması kadınlarda erkek tipi saç dökülmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Sımsıkı toplanmış at kuyrukları yerine daha gevşek topuzları tercih etmeli, saç köklerinizin incelerek kopmasını engellemelisiniz.

Saçı sık kestirmek uzamasını hızlandırıyor inanışı da yanlıştır. Saçın kesilme sıklığı ile saçın uzaması arasında herhangi bir bağ yoktur. Saçın uzaması kalıtımsal, metabolik ve saç köklerinin yapısıyla ilgili bir durumdur. Fakat saçın düzenli kesilmesinin saçı daha sağlıklı gösterdiği doğrudur.

Sıcak su ile değil, ılık su ile saçları yıkamak daha doğrudur. Çünkü sıcak su, saç derisinin nemini kaybederek kurumasına neden olur. Saç köklerinin yıpranmasına ve saç derisinin pul pul dökülerek kepek sorununa yol açar.

Şapka kullanmak sanılanın aksine saçın dökülmesine neden olmaz. Hatta sıcaklık değişimlerinden, hava kirliliğinde ve güneşin zararlı etkilerinden koruyarak saç sağlığına katkıda bulunur. Sadece çok dar ve tamamen yapışarak oksijen dolaşımını kesmeyen şapkalar seçmekte fayda var.

 

Saç Ekimi bizim için doğru bir Saç Tasarımı ile Sanat’ın birleşimi anlamına gelmektedir. Biz aslında Saç Ekimi değil, Saç Tasarımı ile Sanat’ı buluşturarak, ortaya bir Sanat Eseri çıkarmayı hedefliyoruz.
BENZER YAZILAR
Showing 8 comments
 • deniz atabey
  Cevapla

  Ben hep şapka kullanmanın saçı döktüğünü düşünürdüm. Yıllarca kendimi bu yüzden kötü hissetmiştim. Bu bilgiyi öğrendiğim için mutlu oldum.

  • Hair Neva
   Cevapla

   Bilgilerimizi paylaşabildiğimiz için bizler de mutluyuz. Sevgilerle.

 • merve günebakan
  Cevapla

  Ben saç bakım yağları uyguluyorum fakat pek sonuç alamıyorum. Bunları uzun süreli kullanmak zararlı mıdır?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saçlarınızın daha güzel,sağlıklı ve gür olabilmesi için PRP ve mezoterapi gibi etkin ve kalıcı teknikler daha çok fayda sağlamaktadır. Bu tedavi yöntemlerinden herhangi birini uzmanımızla birlikte karar vererek uygulayabilirsiniz. İyi günler dileriz.

 • muammer dolunay
  Cevapla

  Yaza doğru saç ektiricem ama ektirdikten sonra havuza girmemin sıkıntısı olur mu ya da ne kadar beklemeliyim?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Saç ekimi işleminden sonra 2 hafta kadar deniz,havuz,sauna gibi aktivitelerden uzak kalınmasını öneriyoruz. Size özel bir durum olup olmadığını öğrenmek için ise doktorunuza danışabilirsiniz. Sevgilerle.

 • Büşra
  Cevapla

  Saç derim yara oluyor ve pul pul dökülüyor. Soguk su da ılık su da denedim geçmiyor. 1 yıldır uğraşıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

  • Hair Neva
   Cevapla

   Soru ve görüşleriniz için bir dermatoloji uzmanından bilgi almanızda fayda var. İyi günler.

Yorumlar

Ücretsiz Bilgi Alın

Bilgilerinizi Bırakın, Biz Sizi Arayalım…