fbpx

FUE Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi ameliyatı günümüzde kelliğin kalıcı çözümü olarak sıklıkla yapılan bir estetik operasyon türüdür. Neredeyse bütün estetik cerrahları tarafından yapılan bir işlem. Her ne kadar herkes tarafından yapılsa da başarı oranları aynı şekilde yüksek bir grafik çizmiyor. Birçok Saç Ekimi merkezi ve uzmanı yani bu işi profesyonel olarak yapan insanlar Saç Ekimi teknolojisindeki gelişmeleri maalesef takip etmiyor.

Saç Ekimi cihazlarından birisini satan alan herkes ben Saç Ekimi yapıyorum diyebiliyor. Bu noktada iş siz hastalara düşüyor. Saç Ekimi işlemi geri dönüşü ve revizyonu çok zor olan önemli bir operasyondur. Saç ektirme operasyonunu mutlaka çok iyi araştırmalı ve doğru kararlar almalısınız. Peki, Saç Ekimi uzmanınızı ve merkezinizi seçmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

FUE Saç Ekimi Tasarımı ve Ön Saç Çizgisi

Saç tasarımınızın ve ön saç çizginizin nasıl belirleneceğini, saç yoğunluğunun nasıl belirleneceğini FUE Saç Ekimi uzmanınız tarafından doğru bir şekilde tasarlanmalıdır. Saçınızın ön çizgisinin girinti ve çıkıntılarının nasıl olacağı, saç yoğunluğunun azdan çoğa doğru nasıl artacağını bilmeniz gerekir.

Saç Ekimi uzmanınızı ve merkezinizi referanslara göre seçmenizde, tasarımla ilgili ayrıntılı bilgi alarak Saç Ekimi örneklerini görebilirsiniz.

Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Saç Ekimi operasyonlarında genel olarak 2 farklı teknik kullanılır. Bunlardan biri FUT tekniği, diğeri ise FUE tekniği ile yapılan Saç Ekimi yöntemleridir. Geleneksek teknik olarak kabul edilen FUT tekniği günümüzde çok fazla tercih edilmez. Bunun yerine FUT tekniğine kıyasla çok sayıda avantajı bulunan FUE tekniği çok daha fazla tercih edilir.

FUE Saç Ekimi işleminde genel olarak kafa derisindeki kelleşmenin olduğu bölgeye dökülmeye karşı duyarlı ense bölgesindeki saç köklerinin transfer edilmesiyle gerçekleştirilir. Ense bölgesinden ekilmek üzere alınan saç köklerinin uzunluk ve yönlerine göre doğru bir şekilde ayrıştırılması gerekir. Tüm bu işlem sırasından alınan saç köklerinin herhangi bir şekilde zarar görmemesi çok önemlidir.

Ekilmek üzere alınan saç greftlerinin ayrıştırılmasının tamamlanmasının ardından, kelleşmenin başladığı yani Saç Ekiminin yapılacağı bölgedeki saç kökleri için kanallar açılmaya başlanır. Ayrıştırılan saç kökleri bu açılan kanalların içerisine tek tek yerleştirilir. Saç Ekimi işleminin en önemli aşaması bu kısımdadır. Alanında uzman bir cerrah ekildiği belli olmayacak şekilde doğal görünen başarılı sonuçlar elde edebilir. Tabi bunun için saçın ön çizgisinin, alın çevresindeki yoğunluğunun ve saç kökünün çıkış yönünün doğru bir şekilde yapılmış olması gerekir.

Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Ense bölgesindeki saçlar testosterona karşı duyarsız olduğu için dökülmez. Dökülmeye karşı duyarsız olduğu için ense bölgesindeki saç kökleri tercih ediliyor. Farklı bir hastalıktan dolayı ense bölgesindeki saçlar da dökülmüş ya da yetersiz ise bu durumda göğüs gibi vücudun farklı bölgelerinden de saç kökü alınabiliyor.

FUE Saç Ekimi İşlemi Sonrası

FUE Saç Ekimi ameliyatının ardından ekilen saç köklerinden çıkan saçlar ortalama bir ay içerisinde dökülür. Bu Saç Ekimi işleminde olması gereken ve beklenen bir süreçtir. Bu dökülme işleminin ardından ekilen saç köklerinde 5 ay içerisinde kalıcı olmak üzere yeni saçlar çıkar.

Kullanılan tekniğin özelliğine göre ekilen saç köklerinin yaklaşık %90’lık bir verimle saç çıkması sağlanır. İlk yıkama işlemi Saç Ekimi merkezinde gerçekleştirilir, ardından hastalara saçlarını nasıl yıkamaları gerektiği konusunda ayrıntılı bilgi verilir.

FUE Saç Ekimi İşleminde Fiyat Belirleme

FUE Saç Ekimi ameliyatlarında sabit bir ücretlendirme sistemi yoktur. İşlemin fiyatı kişiye göre ve kullanılan tekniğin kalitesine göre değişiklik gösterir. Alınacak ve ekilecek saç kökü miktarı ve uygulanacak işlemin bireyselliği fiyatlandırmada belirleyici rol oynar.

Muayene esnasında Saç Ekimi merkezleri alınması gereken greft miktarı, kullanılması tavsiye edilen teknik ve diğer faktörleri de hesaba katarak Saç Ekimi fiyatını belirler. Hasta bu aşamadan sonra saç ektime işlemine karar verir.

13 Yorum. Yeni Yorum

 • kadınlarda bu saç ekim yöntemleri kullanılıyor mu? saçı kesmeden yapmak mümkün mü?

  Cevapla
 • ÜMİT TİMUR
  Nisan 21, 2020 12:54 pm

  1997 DOĞUMLU OGLUM VAR YANLAR İYİCE AÇILDI TEPE BAYAGI AZALDI ONA NASIL BİR EKİM UYGULANABİLİR YAKLAŞIK DORT SENEDIR SAÇ DÖKULMESİ MEVCUT

  Cevapla
 • Ahmet Can Kuş
  Eylül 15, 2019 1:55 pm

  DHI yöntemiyle eski saçlara daha yakın sık ve dolgun bir görüntü mü elde ediliniyor?

  Cevapla
 • Dhi saç ekimiyle fue saç ekimi arasında ne gibi bir fark var. Bu saç ekimi tekniğiyle saç ekimi yaptığımda saçlarım ne zaman çıkmaya başlar. Araplar gibi kafada bandajsız gezmeye ne zaman başlarım.

  Cevapla
  • Nurettin bey,

   DHI saç ekimi daha kişiye özel ve doğal/sık ekime olanak sağlayan FUE’ye göre daha uzun süren 1 seansta 1500-2500 arası greft yapılabilen bir yöntemdir.
   FUE’de slit yardımı ile kanallar açılırken (Deneyimli ve tecrübeli bir ekip ile iyi sonuçlar alınan başarılı bir yöntem olduğunu da gözardı etmemek gerekir) DHI tekniğinin ise pek çok avantajı olmaktadır; Saç ekiminde kesinlikle kesme olmaz, dikişe ihtiyaç duyulmaz, kanamalar FUE’ye göre yok denecek kadar azdır, doğal bir görünüme sahip olmak, istendiği yöne saç ekiminin yapılabilmesi gibi avantaj sağlamaktadır.
   FUE Saç Ekimi Yönteminde, 1 cm kareye 40-60 saç ekilebilirken , DHI Saç Ekimi Yönteminde yaklaşık 120 saça kadar ekilebilmektedir..
   FUE Saç Ekimi Yönteminde, saç ekim yapılacak alana, önceden saçların yerleştirileceği kanallar açıldığı için, bu kanallar içinde kan pıhtılaşması oluştuğundan dolayı, saç çıkma oranı % 10-20 düşmektedir. DHI Saç Ekimi yönteminde, Choi iğnesi ile, direk cilt altına hem kanal açıp ve hem de el değmeden saçları cilt altına yerleştirdiğimiz için başarı ve sıklık oranı daha yüksektir. Özellikle ön hatta kullanılan DHI ile daha sık ve doğal bir saç yapısı elde etmek mümkündür.

   İlk dökülme sonrası çıkış süresi değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık 3ncü ayda gözle görülür halde olacak ve 6ncı aydan itibaren 12-16 ay aralığına kadar çıkmaya devam edecektir.
   Bandaj konusunda ise, ekim sırasında yapılan enjeksiyonlar ile kafada oluşan ödemin göz çevresi ve yüze inmemesi için ortalama 3-4 gün olmak üzere uygun sıklıkta (Ne çok sıkı nede gevşek olmamalıdır) saç bandı takılır. Dr ve ekip tarafından size takmanız gereken süre hakkında da bilgi verilecektir. FUE yönteminde kesilerden dolayı oluşan kabuklanma yaklaşık 10. günde yapılan sert yıkama ve kabuktan temizleme evresinde minimalize olacaktır ancak DHI’da zaten ilk günden itibaren bu kabuklanma ve kanamalı görüntü minimaldir.

   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Baris Öztürk
  Şubat 14, 2018 7:35 am

  Fue saç ekimiyle, fut saç ekimi tekniği arasında ne gibi bir fark var. Neden saçları kazıtmadan fue saç ekimi yapılamıyor.

  Cevapla
  • Sayın Barış Öztürk,

   Öncelikle sitemizi ziyaret edip okuyup aklınıza takılan bir konuyu sorduğunuz için teşekkür ederiz. Kısaca anlatmak gerekirse;
   İki yöntem de saç ekim işlemlerinde duruma/hastaya/hekim tercihine göre kullanılmaktadır. Aralarında saç ekim yönünden değil de saçın deriden ayrılması yönünden belirgin bir fark vardır. Diğer farklarda göz önüne alınarak doktor ile hastanın birlikte karar vermesi daha yerinde olacaktır.

   Fut tekniğinde deriden çıkarılacak saç grup halinde donör alandan alınır. Tüm bu işlem sonrasında derinin bütünlüğünü koruması açısından dikiş atılır. Alınan saç kökleri loop/mikroskop altında ayrıştırılır ve sonrasında saç olmayan deriye nakil yapılır. Fue yönteminde saç alınırken özel motor yardımı ile tekli greftler olarak çıkartılır, motor esnasında zaten bölgesel olarak uyuşukluk olduğu için hastalar bunu fark etmeyecektir. Sonrasında da dikiş izi bulunmayacaktır.

   Fut tekniğinde operasyon sonrası iyileşme süresi daha uzundur. Hasta dikiş aldırmak için yine doktoruna gitmelidir. İyileşme süreci genellikle bu yöntemde 2-3 haftadır. Bu süre içerisinde his kaybı yaşayan bölge yenilenecek ve normal seyrine devam edecektir. Fue tekniğinde bu süre daha kısadır her hangi bir lokal kayıp olmadığı için alınan greftler tek tek şeklinde çıkarıldığı için hastada yara iyileştiğinde iz oluşumu görünmeyecektir. Aynı zamanda bu yöntem ile dikiş olmadığından alınması gereken bir dikiş olmayacaktır ve işlem yapılan yerde kalış süreniz ile iyileşme süreniz bu açıdan düşünüldüğünde çok daha kısadır.

   Fut yöntemi ile saç ekimi yapılacak ise hastanın öncesinde saç traşı olması gerekmemektedir. Fue yönteminde işlemden önce hastalar traş edilmektedir. motor ile kök alımları için yaklaşık olarak kıl kökleri 1 cm. kadar olmalıdır.

   Fut yöntemi ile alınan saç örneği mikroskop ortamında incelenirken % 8-10 kadarı çeşitli nedenlerden dolayı ziyan olabilmektedir. Fue yönteminde ise saç kayıpları çok daha minimaldir.

   Sağlıklı günler dileriz.

   Cevapla
 • Ömer Yıldırım
  Şubat 13, 2018 8:54 am

  Fue saç ekimi yöntemiyle yapılan saçların tekrardan dökülme olasılığı nedir ? Eğer saçlarım tekrardan bir dökülme yaşarsa bunun garantisini veriyor musunuz.

  Cevapla
  • Sn. Ömer Yıldırım,

   Saç dökülmesi vücudun beklenen olası süreçlerindendir. Hormonal sıkıntılar, duygu-durum, dolaşım problemleri veya genetik eğilimden dolayı dökülme yaşanır. Saç ekim işlemiyse dökülmeyen saçların genellikle ense çevresinden (donör alan) alınarak dökülen alanlara nakil edilmesidir. Bu nedenle eğer ekip konusunda uzman ise, ekilen saç ömür boyu dökülmeyecektir.
   Birçok hasta ekimden sonra gerçekleşen hızlı dökülmelerinden (şok dökülme) endişe ederek endişeye kapılırlar. Ancak bu dökülmeler sürecin kaçınılmaz bir parçasıdır. Operasyon sonrasında ilk 4 – 6 hafta boyunca gözlemlenebilen bu geçici durum sabır gerektiren bir süreçtir.

   Nihai sonuca ulaşmak için 1 yıl kadar beklemeniz gerekebilir. Ancak bu sürenin uzaması ya da kısalması hastanın da elindedir. Greftlerin rahatsız edilmemesi için jöle, boya, saç kurutma makinesi kullanılmaması, kullanılacak şampuan tipinin belirlenmesi ..vb gibi ekim sonrasında uymanız gereken birçok talimat doktorunuz ve ekibi tarafından size anlatılacak ve yazılı verilecektir.

   Tüm prosedürlerin doğru ve eksiksiz uygulanması sonrasında da operasyonel başarısızlık var ise (-ki bu beklediğimiz bir durum değildir) bu HairNeva güvencesindedir ve revizyon uygun şartlar sağlanınca gerçekleştirilir.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Menü